Хората украсяват стените си с рисунки от поне 40 000 години. Сега може да не живеем в пещери и изкуството по стените да не е с образователна и хроникьорска цел, но картините по домовете са все така важни. Те са основно средство за декорация, независимо от стойността им. Отдавна няма правила картините да са в един и същи стил, дори няма да споменавам картини само от един автор в помещението.
Ако нямате налични картини, принтове или снимки, започнете да събирате още сега. Търсете малки съкровища, които отразяват вашата същност.
Следват няколко полезни правила и примера за да ви улесня и вдъхновя при окачането на вашите пана у дома.
1. брой и разположение
Картини за хол, картини за спалня. Поставете ги във всяка стая, не забравяйте коридора и банята, там могат да блестят най-неочаквано и най-много.
Броят на картините на стена обикновено зависи от стила на помещението:
-
1 голяма картина, централна или асиметрична
при условие, че картината е една, препоръчвам да е абстрактна, защото реалистичните детайли в голям мащаб могат да са много разсейващи.


-
2-ка картини
Независимо дали са в един и същи размер, 2 броя картини е добре да се позиционират симетрично


-
3-ка картини в симетричен и асиметричен вариант


цяла стена третирана по минималистичен и максималистичен начин
Еклектика, различни размери картини, между тях има добавени скулптури и огледала.
Минималистичен подход, умножен еднакъв размер
2. монтаж
Не е необходимо всеки път да закачите картините на винт или пирон, можете да ги подпрете на рафт или да висят от тавана.
Висящи от тавана – допълнителен чар и по-стабилно окачане. Подходящо е за тежки и големи пана.
Подпрени на рафт – със или без застъпване на отделните рамки. Можете да добавите и други аксесоари и често да пренареждате и променяте целия декор.

etsy.com
3. разстояния
Горе долу
-
Винаги следете за баланса на разстоянието на картината горе до тавана и долу до пода/дивана/шкафа. Можете да спазвате правилото – картината да е на нивото на очите ви. Това означава центърът на картината да е на 150 – 170 см. от пода, в зависимост от височината ви.
Между картините
-
Подреждайте на клъстъри, понякога е по-добре да изчакате да съберете всичко, което искате , да групирате правилно и тогава да окачите наведнъж.
-
Поставете ги на земята и ги подредете предварително преди да разпробиете цялата стена. Така и съседите ще са по-доволни.
-
От 5 до 20 см. обикновено е оптималното разстояние между картините, като са в голяма група. Не закачайте картините на големи разстояния една от друга.
-
Възможно е и да ги закачате по малко, с времето. Всяка картина подсказва каква да е следващата , за да се допълни и обогати цялата стена.
4. цветове и рамки
Ако търсите монохромен ефект при голям брой картини, имате два варианта:
Всички да са черно бели
Всички да са класически или в земни, тихи цветове
При по-цветни и ярки картини
Хубаво е да се миксират с черно-бели, бели и сиви, за да има баланс. Или ги поставете на тъмен фон, като граит, тъмно зелено и тъмно синьо.
Наслаждавайте се на целия процес по декорация с любимити си снимки и картини. Добавете уют и стил в дома си и се усмихвайте всеки път щом се приберете.
За повече вдъхновение какво още можете да закачите на стените си освен с картини, изтеглете безплатно моята колекция от „21 идеи как да декорираме стените си“.
1 коментар