Къде изчезнаха дръжките по мебелите ни през последните години? Минимализмът си отива все по-бързо и изигра някои шеги на средностатистическото жилище. Лиши го и от мебелни дръжки. А те са един от най-фините и закачливи детайли, със силата да променят цялата мебел.
Със скрити дръжки дизайнът е по-изчистен. Но това постепенно остава в миналото. Кухня, бял гланц, без дръжки, е преходна визия. Класиката е вечна и тя има дръжки 🙂
А за съвременен дизайн, дръжки в кухнята само на част от вратичките. Така се получава една приятна смес от кралсика и изчистена визия.
Тази модерна кухня с класически детайли, може да разгледате тук.
Защо да си сложим видими дръжки на мебелите? Две прости причини:
1. Функция и удобство.
Ръката намира лесно дръжката и усилието за отварянето на шкафа или чекмеджето е по-малко.
Веднага всеки се ориентира накъде се отваря дадена вратичка.
По-малко се замърсяват вратичките, особено в кухнята и по-лесно и бързо се чистят дръжките.
2. Външен вид
Дръжките са като веждите и миглите на лицето. Малките детайли, които довършват цялата картинка.
Без тях мебелите могат да изглеждат голи и недовършени.
Интересни и/или добре изработени дръжки могат да променят цялата мебел.
Подбрала съм ви мини колекция от дръжките, които използвах последните две години. Повечето съм закупила онлайн от чужбина, защото нашият пазар е силно ограничен от разнообразие. Това е и една от причините хората да се отказват от тях, едни и същи модели навсякъде, които не искаме да гледаме повече.
Някои попадения са златни и то не само заради цвета 🙂
Съществува и прекомерно използване на дръжки, особено, ако са от един и същи модел. Най-често се забелязва на кухненските чекмеджета. Като в този пример долу.
Затова е важно да се подбере правилно размерът на дръжката спрямо този на вратичката.
Не всяка мебел задължително се нуждае от дръжка.
Напротив, един шкаф за телевизор, изработен от красиви плоскости и заобиколен от достатъчно интересни детайли, може съвсем спокойно да си съществува със скрити дръжки или пуш механизми и това да не отнема от външния му вид.
Два до три размера дръжки за една кухня е оптимална комбинация.
За любителите на по-изчистена визия, слагам дръжки само на долния ред шкафове.
А за да не скучае горният ред шкафове, му добавям закачливи и стилни детайли, които повтарят елементи от останалата част на интериора за по-голяма свързаност. Скритите дръжки съчетавам с лед осветление при вратичките. Така лед лентата осветява работния плот централно, а не в ъгъла при гърба на кухнята.
Много обичам визуални ефекти и „уау“ усещане в дизайна, в същото време функцията винаги е по-важна за мен. Декорът идва след това, за да обогати помещението.
Специално внимание към нещо подценявано – дръжки за детска стая. Децата растат много бързо, а още по-бързо омръзват пластмасовите и шарени октоподчета, мики маусчета и пеперудки, които можете да откриете навсякъде. Винаги можете да заложите на класически дръжки без да лишите детето от забавно детство. А за животинчета и мотиви с облачета и звезди има много по-стилни варианти, като тези, които съм ви подбрала.
Изберете дръжки, за които е нужно само на едно място да се разпробие мебелната вратичка. Така много по-лесно, след няколко години, ще смените дръжката с по-актуална за възрастта на вашите деца.
Тези дръжки може и да се харесат на децата ви, но на вас предстои да ги научите на вкус.
Стилни варианти на дръжки, които също са насочени към децата, но няма да карат мебелите ви да изглеждат евтини. Ако искате дръжки с животинки, нека са качествени – метални или керамични.